Prinášame vám štvrtú časť z cesty Juraja Škvarku za zatmením slnka v USA.
Vstávame skoro ráno, dnes máme na programe Národné parky Painted Desert a Petrified Forest. Nachádzajú sa na obidvoch stranách historickej Route 66, v blízlosti mesta Holbrook. Painted Desert je tvorená rôznofarebnými vrstvami pieskovcových a bridlicových usadenín, ktoré sa zviditeľnili eróziou poddajnejších vrstiev.
Pri prejazde medzi parkmi prechádzame cez historickú „Route 66“, kde je umiestnená karoséria vozidla Studebaker s tabuľkou pripomínajúcou túto „matku ciest“.
Súčasťou parkov sú aj pozostatky osady pôvodných obyvateľov so skalnými kresbami.
Dnešnú noc strávime v meste Holbrook, do ktorého prichádzame po Route 66. Ráno sa vydávame do obchodu so suvenírmi, ktorý pri večernej prechádzke objavila poznávania chtivá skupina. Nakoniec tam strávime asi hodinu prezeraním rôznych skamenelín a výrobkov zo skameneného dreva. Na pamiatku si kúpim tričko s logom parku Petrified Forrest, magnetky a ako správny astronóm dva meteority.
Sadáme do áut a vyrážame za astronomickými pozoruhodnosťami. Najprv navštívime Barringerov kráter. Pri ceste nás zaujala tabuľa, pri ktorej sme sa museli odfotiť. Je na nej porovnanie rýchlostí auta a meteoritu.
Barringerov kráter je impaktný kráter vytvorený pred 50.000 rokmi dopadom meteoritu s priemerom asi 45 metrov na zemský povrch. Kráter má priemer 1,2 km, hĺbku 170 m a je obklopený okrajom s výškou 45 m nad okolitým terénom. Vidieť takú obrovskú „jamu“ na vlastné oči je úžasné, pretože fotografia neposkytne ten vnem rozmeru.
V návštevníckom centre je vystavený najväčší úlomok z meteoritu, ktorý sa „zaslúžil“ o vznik tohto kráteru.
Šesťdesiat kilometrov západne od kráteru sa nachádza mesto Flagstaff. V kopcoch nad mestom je vybudované Lowellovo observatórium. Tu objavil astronóm Clyde Tombaugh deviatu planétu slnečnej sústavy – Pluto. Tá medzičasom stratila štatút planéty a bola zaradená k trpasličím planétam. Žiaľ kupola, v ktorej bol tento objav uskutočnený nie je z dôvodu rekonštrukcie prístupná. Ale areál hvezdárne je rozsiahly, a tak sa pridávame k návštevníkom v iných kupolách a konferenčných miestnostiach. Ako astronómov nás zaujal fakt, že aj napriek blízkosti mesta je obloha na observatóriu tmavá. Dôvod sa dozvieme cestou do mesta, vedľa cesty je umiestnená tabuľa s nápisom „Dark-sky friendly city“ a tak len ticho závidíme miestnym astronómom takýto prístup mesta k znižovaniu svetelného znečistenia oblohy.
Nocujeme vo Flagstaffe, večer ešte diskutujeme o dojmoch z návštevy Barringerovho krátera a Lowellovho observatória.
V poslednej časti navštívime Waterholes canyon, Bryce canyon, zastavíme sa u nášho krajana v Salt Lake City a poletíme domov.