O mne

Gabriel Antal - fotograf / bloger

Volám sa Gabriel Antal a som vášnivý fotograf a cestovateľ.  Už počas strednej školy som pričuchol k cestovaniu, keď som bol vyslaný na dva trojmesačné pobyty do Nemecka. Tam som zistil, že svet naozaj nemá hranice a hneď ako skončím strednú školu, vydám sa spoznávať ho.

Keď už konečne prišla maturita, hneď som išiel na…….nie na cesty, na vojnu som išiel… Áno, som posledný exemplár povinnej vojenskej dochádzky na Slovensku. 🙁

To ma však nepribrzdilo, práve naopak, rátal som dni, aby som mohol ísť spoznávať svet.  A moje kroky viedli do nádherného anglického mestečka York. Keďže som študoval na hotelovej akadémii, zamestnal som sa ako čašník a bol som odhodlaný zdokonaliť angličtinu a do pol roka ísť niekam ďalej.

Ako to už však býva, osud to zariadil inak. V Yorku sa mi zapáčilo, rýchlo som kariérne rástol, pracoval som pre sieť reštaurácií, ktorá mala cez 60 pobočiek naprieč celou Britániou a vďaka mojej ochote chodiť vypomáhať, kde bolo treba, spoznal som prakticky všetky zákutia Anglicka. Dospelo to k tomu, že som ako 24 ročný chalan dostal ponuku ísť pracovať ako manažér vlastnej reštaurácie do Škótska. Edinburgh som už pred tým navštívil a vedel som, že v tak nádhernom meste bude skvelé žiť a pracovať. A to sa aj potvrdilo, strávil som tu nádherný rok a toto mesto považujem za jedno z najkrajších miest na svete.

Po šiestich rokoch vo Veľkej Británii nastal čas vrátiť sa domov. Mám to šťastie, že pochádzam z Banskej Bystrice a aklimatizácia na Slovensku bola aj vďaka skvelej pozícii na mape a kráse nášho mesta jednoduchá.

Čo ale nebolo také ľahké, bola moja ďalšia kariérna cesta. Rozposlal som životopisy a hneď som dostal pozvánku na pohovor do krásneho horského hotela neďaleko Banskej Bystrice. Tešil som sa, že budem môcť pokračovať v manažérskej práci v gastronómii, až prišlo schladenie na pohovore: „Plynule hovoríte po anglicky, po nemecky, po maďarsky aj po poľsky, Vy budete skvelý bufetár!“ Asi už toto som mal brať ako varovanie, ako to tu v gastronómii chodí a akí ľudia sú často majiteľmi krásnych zariadení.

Po vystriedaní manažérskych pozícií v štvorhviezdičkovom hoteli a v jednej z najlepších reštaurácií na Slovensku, som musel stále bojovať s veľmi nízkou úrovňou profesionality a tak to skončilo tak, že som sa rozhodol pre radikálnu zmenu. Zamestnal som sa ako manažér predajne britskej módnej značky. Zrazu som miesto rozprávania o degustácii francúzskych vín, vysvetľoval milej pani, akú potrebuje veľkosť podprsenky. …vravte mi niečo o šokovej terapii 🙂 Postupne som si ale túto prácu naozaj obľúbil a strávil som pri nej takmer šesť rokov.

Počas tohto obdobia som sa začal viac zaujímať o fotografovanie. Kúpil som si prvú zrkadlovku a myslel som si, že za dva mesiace budem najlepší fotograf na Slovensku. Áno priznávam, nemal som o tom veľa poňatia, ani vhodnú výbavu, ale mám pre fotografiu vášeň a to je niekedy najviac. Začal som sa vzdelávať, dokúpil som techniku a začal chodiť na cesty v skoré ranné hodiny, aby som bol na mieste pred východom slnka a návalom turistov. Prišli prvé úspechy, podarené zábery a záujem okolia o moje fotky. Dospelo to k tomu, že som sa fotografii začal venovať stále viac a viac, až som začal rozmýšľať o ukončení pracovného pomeru a začať viac cestovať, fotografovať a písať o tom články.

Týmto sa dostávame do súčastnosti. Opäť zasiahol osud, keď sa milí Briti rozhodli, že Európska únia už nie je to čo chcú a to ovplyvnilo aj rozhodnutie môjho zamestnávateľa skončiť podnikanie na Slovensku. Firma sa rozhodla zatvoriť všetky predajne a mne uľahčila rozhodovanie, či dať výpoveď, alebo fotiť a cestovať popri trvalom zamestnaní.

Takže momentálne je fotenie a cestovanie to, čo ma živí a napĺňa a keďže ma baví aj písanie článkov, rozhodol som sa s nimi podeliť s vami milí čitatelia. Nikdy som nebol tip, čo by dlho obsedel doma, mám toho už dosť precestovaného, ale na veľa miest sa ešte teším, že ich aj vďaka tomuto blogu budem môcť navštíviť. Milujem Slovensko a som hrdý, že žijem v tejto krajine. Jej krásy ma motivujú k cestovaniu a spoznávaniu jej nádherných zákutí a tak moje články budú často smerovať k tomu, aby ste sa aj vy inšpirovali a rozhodli nesedieť doma, ale spoznať nepoznané a navštíviť miesta, ktoré poznáte iba z fotiek alebo počutia.

 

Nájdete ma aj na sociálnych sieťach: