Halič, krásna dedina pri Lučenci, ktorá stojí za návštevu

Obec Halič leží v severozápadnej časti Lučeneckej kotliny a je vzdialená od okresného mesta Lučenec len 7 km. Hoci oblasť Novohradu nie je stále turisticky veľmi vyhľadávaná, pozornosť si určite zaslúži. Hlavným, určite však nie jediným dôvodom prečo sa oplatí navštíviť Halič, je krásny zámocký hotel Galicia Nueva, ktorý sa týči na kopci uprostred dediny a víta pocestných už z diaľky z každého smeru.

Zámok dlho chátral a nebol prístupný pre verejnosť, no po desiatich rokoch rekonštrukčných prác sa v roku 2016 dokončil a otvoril ako zámocký hotel. Je postavený v renesančno-barokovom slohu a patrí medzi národné kultúrne pamiatky. Nachádza sa uprostred  dediny a parkovať môžete na parkovisku priamo pod zámkom. Ak by ste prišli inou dopravou, ľahko k sa k nemu dostanete chodníkom aj pešo. A keď už si vyšľapete malý kopček, tak určite nakuknite aj dnu, interiér je minimálne tak krásny, ako exteriér zámku!

Prvá písomná zmienka je datovaná do roku 1386, kedy uhorská kráľovná Mária povolila šľachticovi Štefanovi Lossonczymu postaviť si na tomto mieste kamenný hrad. Rodina hrad vlastnila do 16. storočia, keď sídlo prešlo do rúk Forgachovcov, jednému z najstarších rodov v Uhorsku. Zámok bol majetkom Forgachovcov od roku 1554 do roku 1948. Rodina vraj zámok dodnes pravidelne navštevuje. Zámok je naozaj luxusne prerobený a pripravte sa, že ak sa chcete cítiť ako šľachtici z čias minulých, budete si musieť za služby priplatiť. 🙂

V tomto roku sa majiteľom podarilo upraviť lesopark s rybníkom, ktorý odpradávna patril k zámku. Bola by škoda sa nepoprechádzať lesným chodníkom, ktorý vás zavedie k rybníku. Občerstviť sa môžete v zámockom altánku, alebo ponoriť nohy do vody a len tak pozorovať ryby a vodné živočíchy. Cestou sú vybudované viaceré pekné miesta na odpočinok, takže túto prechádzku zvládnu naozaj aj starší ľudia, alebo rodiny s deťmi.

Hotel ponúka možnosť prenajať si loďku, ktorou môžete preskúmať celý rybník a doplaviť sa aj na ostrov, ktorý je uprostred rybníka. Dostať sa tam dá aj s krásnym mostíkom od altánku. Nachádza sa tu dokonca aj piesočnatá pláž s lehátkami a slnečníkmi, ale nenechajte sa oklamať, v rybníku sa kúpať nedá. Ako možnosť oddychu to je ale príjemná ponuka 🙂

A čo sa dá ešte robiť v Haliči, okrem vychutnávania si atmosféry zámockého hotela? Uprostred krásneho námestia sa nachádza rímsko-katolícky kostol Nájdenia svätého kríža, ktorý určite stojí za návštevu. A ak chcete pozdraviť známeho Haličana, zabávač Jožo Pročko má uprostred dediny otvorenú pizzeriu Zbrojnicu. Je veľká šanca, že ho tam zastihnete. V blízkom okolí odporúčam navštíviť zrekonštruovanú synagógu v Lučenci, či zrúcaninu hradu Divín neďaleko vodnej nádrže Ružiná. Voda je čistá a ideálna na prírodné kúpanie.

Zdielať

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.