Juraj Škvarka: Cesta za zatmením Slnka – expedícia do USA, časť I.

Prinášame vám sériu článkov od cestovateľa a hvezdára Juraja Škvarku o ceste za pozorovaním zatmenia Slnka v USA. Toto je prvá časť:

Na úvod trochu teórie.

Úplné zatmenie Slnka je možné pozorovať len z úzkeho pásu, ktorý nazývame „pás totality“, ktorý môže za priaznivých okolností dosahovať maximálnu šírku cca 250-270 km. Vzhľadom na to, že dve tretiny zemského povrchu pokrýva voda, je veľká časť týchto zatmení mimo dosahu astronómov. Preto sú úplné zatmenia Slnka vzácnym javom a astronómovia často musia za nimi cestovať aj na iné kontinenty. Pri týchto úplných zatmeniach môžeme pozorovať najvrchnejšiu časť slnečnej atmosféry – korónu, ktorú nie je možné pozorovať iným spôsobom. 

Preto som sa pridal k jednej z viacerých skupín slovenských astronómov – pracovníkov hvezdární, členov Slovenského zväzu astronómov a Slovenskej astronomickej spoločnosti. Naša osemčlenná skupina si vybrala západnú časť USA – Veľkú americkú panvu, (Great basin) ktorá sa rozkladá v štátoch Arizona, Idaho a Utah. Práve táto časť USA mala najlepšie predpoklady na úspešné pozorovanie. Je to suchá polopúšť s nízkym ročným úhrnom zrážok.

Expedícia začala leteckým presunom na trase Budapešť-Mníchov-Houston-Salt Lake City. Mali sme veľké šťastie, pretože juh Texasu a Houston o pár dní zasiahol hurikán Harvey, ktorý v tejto oblasti napáchal veľké škody. Presun prebehol bez problémov, dorazila aj kompletná batožina, v ktorej sa nachádzala pozorovacia technika. Večer sme unavení padli do postelí a zaspali. Dopoludnia som so Stanom Kanianskym a Matúšom Kockom išiel prevziať autá, ktoré sa mali na desať dní stať našimi spoločníkmi. Jednalo sa o dva minivany Toyota Sienna. Po naložení všetkej batožiny sme sa vydali za americkým dobrodružstvom. Najskôr treba dokúpiť potrebné pomôcky a zásoby, preto je prvá zastávka vo Valmarte. Nakupujeme batérie, nabíjačky, vysielačky, vodu, potraviny a dve telefónne karty aby sme mali prístup na internet.

Prvý presun mal dĺžku asi 300 km do mestečka Idaho Falls. Cestou sa zastavujeme v národnom parku Lava Field, ktorý sa nachádza 40 km západne od Idaho Falls. Park sa rozkladá na ploche 1601 km2 a je tvorený bazaltickou lávou. Večer si pozrieme Idaho Falls a zaľahneme do postelí.

Ráno vstávame a po raňajkách sa vydávame vyberať pozorovacie miesto. Máme pripravené 4 lokality, ako prvá je mestečko Thornton v štáte Idaho. V Amerike má každé miesto svojho pána, takže nie je možné len tak niekde prísť a rozložiť prístroje. Ale američania vytušili, že zatmenie Slnka je výnimočný jav a tak sa na túto udalosť pripravili. Po ceste míňame tabuľu s nápisom „Eclipse camp“ – miestny farmár rozparceloval pozemok, vybudoval hygienické zariadenia, bufet, elektrickú prípojku. Po krátkej porade sme sa rozhodli využiť ponúkané služby a zarezervovali sme si dve miesta. Keďže do zatmenia zostávajú ešte dva dni, vybrali sme sa na prehliadku Yellowstonského parku.

Je to zvláštny pocit, keď si uvedomíte, že sa prechádzate v kráteri supervulkánu a pár kilometrov pod Vašimi nohami vrie láva. Pripomínajú nám to rôzne vyvieračky, horúce jazierka, dymiace sopúchy, bublajúce bahno a gejzíry. Vo vzduchu je cítiť síru a iné „voňavé“ plyny. V celom parku sú vybudované chodníky pre turistov a okolo nich tabule upozorňujúce na nebezpečenstvo obarenia horúcou vodou, či iných úrazov pri opustení týchto chodníkov.

Asi najkrajším objektom je jazero Grand Prismatic Spring, ktoré pri pohľade z výšky pripomína kresbu Slnka. Samozrejme nevynecháme ani asi najznámejší gejzír Old Faithfull.

Zaujímavé je aj stretnutie s bizónmi a inými zvieratami, ktoré v tomto parku žijú. Večer opúšťame túto dymiacu krajinu a vraciame sa do campu v mestečku Thonton.

Účastníci expedície a zároveň aj autori fotografií:

Juraj Škvarka, Stanislav Kaniansky, Róbert Barsa, Ján Mäsiar, Matúš Kocka, Jaroslav Ambróz, Tomáš Dobrovodský, Peter Kľúčovský.

Druhá časť z cesty za zatmením slnka už čoskoro 🙂

Zdielať

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.